Mr. Football : Kentucky All Star Football Series

 

2015 Russell Athletics/Kentucky Football Coaches Association Awards
Class 1A Coach School Player School
District 1 Al Starnes Crittenden Co Josh Bigbee Russellville
District 2 Ron Koontz Bethlehem Kendon Young Campbellsville
District 3 Todd Crumbacker Holy Cross Evan Perry Holy Cross
District 4 Noel Rash Beechwood Brett Slusher Beechwood
District 5 Brian Washington Paris HS Koabe Garred Paris
District 6 Joe Chirico Paintsville Kash Daniel Paintsville
District 7 Bart Elam Pineville Tucker Woolum Pineville
District 8 Chris McNamee Pikeville Daric Pugh Pikeville
Undefeated Brian Washington Paris HS    
Undefeated Joe Chirico Paintsville    
 
Class 2A
District 1 Joe Morris Mayfield Tre Hornbuckle Murray
Distrcit 2 John Edge Ownsboro Catholic Ray Zuberer Owensboro Catholic
District 3 John Petett Monroe Co Ty Mink Monroe Co
District 4 Eric Sagrecy Washington Co Jacob Paulson CAL
District 5 Jeff Barth Walton-Verona Cam Rose Carroll Co
Distrcit 6 Dan Waggener Newport Catholic Charles Gaines Lloyd Memorial
District 7 Clay Clevenger Danville Stephen Ray Danville
District 8 Eddie Melton Leslie Co Dalton Frasure Prestonburg
 
Class 3A
District 1 David Barnes Caldwell Co Dee Cain Caldwell Co
District 2 Mark Brown Elizabethtown HS Berneil Cecil Elizabethtown
District 3 Ty Scroggins Central Myron Norfleet Central
District 4 Mark Perry Lexington Catholic Josiah Robbins Boyle Co
District 5 Kevin Brown West Carter Braden Brown West Carter
District 6 Philip Haywood Belfry Grant Kiser Lawrence Co
District 7 John Paul Chapman Knott Co. Central James Fletcher Collins Breathitt Co
District 8 Justin Haddix Corbin Harley Lambert Corbin
Undefeated Mark Brown Elizabethtown HS    
400th WIN Philip Haywood Belfry HS    
 
Class 4A
District 1 Marc Adam Clark Hopkinsville Jalen Johnson Hopkinsville
District 2 Brandon Smith South Warren Austin McElwain South Warren
District 3 Chad Lewis John Hardin Shay Stone John Hardin
Distrcit 4 Mike Marksbury Spencer Co Logan Holbrook Sencer Co
District 5 David Buchanan Mercer Co Grayson Blevins Mercer Co
District 6 Shawn Thompsn Wayne Co Dalton Garner Wayne Co
District 7 Dan Woolley Scott Deondre Pleasant Scott
District 8 Chris Mullins Greenup Co Quentin Baker Ashland Blazer
Undefeated Brandon Smith South Warren    
 
Class 5A
District 1 Jay Fallin Owensboro Keyron Catlett Christian Co
District 2 Chris Seabolt Greenwood Jackson Adams Greenwood
District 3 Jamie Reed South Oldham Starr Thompson South Oldham
District 4 Joshua Abell Fern Creek Lamarius Kinslow Fern Creek
District 5 Brian Weinrich Highlands Cam Pitzer Covington Catholic
District 6 Jon Clark Madison Southern Payton Skidmore Madison Southern
District 7 Johnny Hines Pulaski Co Riley Hall Pulaski Co
District 8 Chris Larkey North Laurel Jaylen Williams Letcher Co. Central
 
Class 6A
District 1 Matt Brannon Daviess Co John Stratton Daviess Co
District 2 Tim Mattingly Central Hardin Darius Barber Central Hardin
District 3 Chris Wolfe Male Hayden Shelton Male
District 4 Bob Beatty Trinity Rodjae Burns Trinity
District 5 Randy Borchers Cooper Marcus Watson Cooper
District 6 Jeff Marksberry Simon Kenton Dillion Powell Simon Kenton
District 7 Jim McKee Scott Co Keith Guy Scott Co
District 8 Antoine Sims Tates Creek Walker Wood Lafayette
Undefeated Chris Wolfe Male    
Undefeated Jeff Marksberry Simon Kenton    
 
BOLD Coach of the Year   Player of the Year  

 

 

2014 Kentucky Football Coaches Association's Awards
         
BOLD Coach of the Year   Player of the Year  
         
Class 1A Coach School Player School
District 1 John Myers Russellville Tacorian Darden Russellville
District 2 Todd Crumbacker L-ville Holy Cross Ryan Kaelin L-ville Holy Cross
District 3 Noel Rash Beechwood Kyle Fieger Beechwood
District 4 Craig Foley Frankfort Jalen Washington Frankfort
District 5 Dale Estes Campbellsville Skylar Griffith Williamsburg
District 6 J. B. Donahue Harlan Brandon Jones Hazard
District 7 Michael Salmons Raceland Connor Messer Raceland
District 8 Chris McNamee Pikeville Mack Little South Floyd
Undefeated Regualr Season Regular Season      
  Chris McNamee Pikeville    
  Jerry Herron Williamsburg    
 
Class 2A        
District 1 David Barnes Caldwell Co Elijah Sindelar Caldwell Co
District 2 John Edge Owensboro Catholic Ray Zuberer Owensboro Catholic
District 3 Fred Harbison Metcalfe Co Marquez Trigg Glasgow
District 4 Kyle Boblitt Thomas Nelson Keanu Young Bardstown
District 5 Jeff Barth Walton Verona Mason Compton Walton Verona
District 6 Dan Wagner Newport Catholic Jake Smith Newport Catholic
District 7 Clay Clevenger Danville Nick Whitman Lexington Chrhistian
District 8 John Derossett Prestonburg Jarred Jarrell Prestonsburg
100th WIN John Edge Owensboro Catholic    
         
Class 3A        
District 1 Mike Rogers Paducah Tilghman Djuan Sherrill Paducah Tilghman
District 2 Travis Gay Adair Co Jordan Lasley Adair Co
District 3 Mark Brown Elizabethtown Berneil Cecil Elizabethtown
District 4 Justin Haddix Corbin Corey Taylor Corbin
District 5 Mike Jones Estill Co Trevor Jones Estill Co
District 6 T J Maynard Russell Jacob McKee Russell
District 7 Scotty McCoy Magoffin Co James Fletcher Collins Breathitt Co
District 8 Philip Haywood Belfry Austin Hatfield Belfry
Undefeated Regular Season   Brandon Smith South Warren HS  
100th WIN Ty Scroggins Central    
         
Class 4A        
District 1 Joe Prince Owensboro Nick Locher Owensboro
District 2 Doug Preston Franklin-Simpson Willie Reynolds Warren East
District 3 Mike Marksbury Spencer Co Arien Beasley North Oldham
District 4 Matt Wright Faridale Max Cole Faridale
District 5 Mark Perry Lexington Catholic Jaylen Jones Lexington Catholic
District 6 Scott Russell Knox Central Sam Carr Clay Co
District 7 Dave Wirth Covington Catholic Beau Hoge Highlands
District 8 Ray Graham Rowan Co Quinton Baker Ashland Blazer
Undefeated Regular Season Regular Season Jim Matney Johnson Central  
250th WIN Dale Mueller Highlands    
 
Class 5A        
District 1 Marc Clark Hopkinsville Cody Crider Graves Co
District 2 Kevin Wallace Bowling Green Ben Holt Bowling Green
District 3 Preston King Iroquois Milik Lewis Iroquois
District 4 Dan Leasor Bullitt Central Trevor Carnall Bullitt Central
District 5 Randy Borchers Cooper Torey Armstrong Cooper
District 6 Mike Bowlin East Jessamine Zack Carmichael Anderson Co
District 7 Larry French Southwestern Damian Harris Madison Southern
District 8 Jason Chappell Whitley Co Nathan Pray Perry Central
250th WIN Kevin Wallace Bowling Green HS    
 
Class 6A        
District 1 Jack Haskins McCracken Co Zaire Hughes McCracken Co
District 2 Tim Mattingly Central Hardin Seth Bryan Central Hardin
District 3 Chris Wolfe Male Davis Mattingly Male
District 4 Gary Wheeler Butler Demondre Banks Butler
District 5 Mike Jackson Ballard Sean Hammonds Ballard
District 6 Dave Brossart Dixie Heights Drew Moore Dixie Heights
District 7 Frank Parks Bryan Station Clay McKee Scott Co
District 8 Eric Shaw Lafayette Lucky Jackson Lafayette
 
100th WIN Jeff Marksberry Simon Kenton HS    
Undefeated Regular Season        
  Chris Wolfe Male    
  Tim Mattingly Central Hardin    
 
BOLD Coach of the Year   Player of the Year  

 

 

 

2013 Kentucky Football Coaches Association's Awards
Class Player of the Year School Coach of the Year School
1A District 1 Jake Guhy Mayfield Joe Morris Mayfield
District 2 Conner Ballard Bethlehem Ron Koontz Bethlehem
District 3 Jalen Washington Frankfort Steve Fromeyer Eminence
District 4 Mitchell Cody Ludlow Rick Hornsby Ludlow
District 5 Chris Helton Williamsburg Jerry Herron Williamsburg
District 6 Brandon Jones Hazard Bart Elam Pineville
District 7 Daylin Beach Raceland Joe Chirico Paintsville
District 8 Cody Estep Pikeville Chris McNamee Pikeville
100th win John Myers Russellville
100th win Craig Foley Frankfort
100th win Mark Dixon Hazard
CLASS A Jake Guhy Mayfield Ron Koontz Bethlehem
2A District 1 Elijah Sindelar Caldwell Co David Barnes Caldwell Co
District 2 Houston Hartz Owensboro Catholic John Edge Owensboro Catholic
District 3 Evan Jaggers Green Co Fred Harbison Metcalfe Co
District 4 Dylan Byrd DeSales Stefon LeFors CAL
District 5 Nate McCoy Gallatin Co Tim Browning Gallatin Co
District 6 Kagan Skidmore Somerset Randy Frazier Middlesboro
District 7 Jalen Beal Covingthon Holy Cross Matthew Schmitz Newport
District 8 Dylan Hamilton Betsy Layne Eddie Melton Leslie Co
Undefeated David Barnes Caldwell Co
150th win Al Starnes Crittenden Co
CLASS 2A Elijah Sindelar Caldwell Co David Barnes Caldwell Co
3A District 1 Derek Overstreet Paducah Tilghman Randy Wyatt Paducah Tilghman
District 2 Jay Eblen South Warren Mark Nelson South Warren
District 3 Austin Hartsell Henry Co Jason Spencer Henry Co
District 4 Tyler Guffey Wayne Co Shawn Thomspn Wayne Co
District 5 Brent Holman Bourbon Co John Hodge Bourbon Co
District 6 Rashon Nelson Mason Co David Buchanan Mason Co
District 7 Kody Thornsberry Morgan Co Russ Shearer Jackson Co
District 8 Sani Warren Belfry Philip Haywood Belfry
Undefeated John Hodge Bourbon Co
Undefeated David Buchanan Mason co
Undefeated Shawn Thompson Wayne Co
CLASS 3A Tyler Guffey Wayne Co Shawn Thompson Wayne Co
4A District 1 Nick Locker Owensboro Joe Prince Owensboro
District 2 Charlie Trapp Allen Co.-Scottsville Doug Preston Franklin-Simpson
District 3 Lawson Page Collins Jerry Lucas Collins
District 4 Jonathon Breeding Nelson Co Jamie Egli Nelson Co
District 5 Evan Fletcher Russell Co Bill Sharp Russell Co
District 6 Josiah Robins Boyle Co Larry French Boyle Co
District 7 Drew Houliston Highlands Ben Nevels Holmes
District 8 Quinton Baker Ashland Chris Mullins Greenup
Undefeated Larry French Boyle Co
Undefeated Jim Matney Johnson Central
CLASS 4A Lawson Page Collins Joe Prince Owensboro
5A District 1 Cody Crider Graves Co Lance Gregory Graves Co
District 2 Devin Hayes Bowling Green Kevin Wallace Bowling Green
District 3 Matt Elam John Hardin Chad Lewis John Hardin
District 4 Trevor Carnell Bullitt Central Darrell Vincent Bullitt East
District 5 Drew Barker Conner Jamie Reed South Oldham
District 6 Devin Taylor West Jessamine Dan Gooch Montgomery Co
District 7 Damien Harris Madison Southern Johnny Hines Pulaski Co
District 8 Carson Whitehead Harlan Co Tom Larkey Harlan Co
Undefeated Kevin Wallace Bowling Green
Undefeated Pulaski Co Johnny Hines
100th win Mark Peach Anderson co
CLASS 5A Drew Barker Conner Johnny Hines Pulaski Co
6A District 1 Jordan Troutman McCracken Co Jack Haskins McCracken Co
District 2 Jonah Shacklett Meade Co Mark Perry  Central Hardin
District 3 Joe brown Butler Gary Wheeler Butler
District 4 Davis Mattingly Male Chris Wolfe Male
District 5 Will Bush Ballard Joe Nichols Fern Creek
District 6 Brenan Kuntz Simon Kenton Jeff Marksberry Simon Kenton
District 7 Scott Daniel Scott Co Jim McKee Scott Co
District 8 R. J. Taylor Tates Creek Mike Harmon Tates Creek
Undefeated Jim McKee Scott Co
Undefeated Jeff Marksberry Simon Kenton
200th win Sam Simpson Henry Clay
200th win Paul Rains Paul L. Dunbar
CLASS 6A Scott Daniel Scott Co Jim McKee Scott Co

 

 

2012 Kentucky Football Coaches Association's Awards
Player of the Year School Coach of the Year School
1A
1A District 1 Jonathan Jackson Mayfield Joe Morris Mayfield
1A District 2 Jordon Duff Kentucky Country Day Matthew Jones Kentucky Country Day
1A District 3 Max Nussbaum Beechwood Noel Rash Beechwood
1A District 4 Aaron Jackson Frankfort Craig Foley Frankfort
1A District 5 Jacob Jeffers Williamsburg Jerry Herron Williamsburg
1A District 6 Ty Saragas Harlan Mark Dixon Hazard
1A District 7 Devin Turner Fairview Nathan McPeek Fairview HS
1A District 8 Weston Little South Floyd Chris McNamee Pikeville
undefeatd 10-0 Nathan McPeek Fairview HS
150th win Joe Morris Mayfield
CLASS 1A Player of the Year Coach of the Year-TBA
Jonathan Jackson Mayfield Craig Foley Frankfort
2A
2A District 1 Jalyn Boyd Caldwell Co David Barnes Caldwell Co
2A District 2 Justin Hamilton Hancock Co John Edge Owensboro Catholic
2A District 3 Quentel Bradley Glasgow Rick Wood Glasgow
2A District 4 Dylan Byrd DeSales Stefan Lefors Christian Academy
2A District 5 Tyshaun Embs Carroll Co Adam Fowler Owen Co
2A District 6 Dylan Hayes Newport Catholic Josh Stratton Lloyd Memorial
2A District 7 Devonta Alcorn Danville Ray Graham Lexington Christian
2A District 8 Jarred Jarrell Prestonsburg Jonathan Parsons Betsy Layne
undefeated 10-0 John Edge Owensboro catholic
150th win John DeRossett Prestonsburg
CLASS 2A Player of the Year Coach of the Year-TBA
Devonta Alcorn Danville Ray Graham Lexington Christian
3A
3A District 1 Jayven Jones Trigg Co Coby Lewis Trigg Co
3A District 2 Chad Wilson Monroe Co John Petett Monroe Co
3A District 3 Caleb Canter Larue Co Josh Jaggers Larue Co
3A District 4 Alex Bolin Casey Co Shawn Thompson Wayne Co
3A District 5 Kentayvus Hopkins Bourbon Co Reed Fields Bath Co
3A District 6 Rashon Nelson Mason Co David Buchanan Mason Co
3A District 7 Kody Thornsberry Morgan Co Brian Turner Morgan Co
3A District 8 Justin Johnson Belfry Philip Haywood Belfry
undefeated 10-0 John Hodge Bourbon Co
undefeated 10-0 Mike Holcomb Breathitt Co
CLASS 3A Player of the Year Coach of the Year-TBA
Kentayvus Hopkins Bourbon Co John Petett Monroe Co
4A
4A Distrcit 1 DeJuan Sherrill Lone Oak Joe Prince Owensboro
4A District 2 Eli Brown Warren East Ben Bruni Warren East
4A District 3 Deandre Farris Collins Mike Marksbury Spencer Co
4A District 4 Boo Crabtree Fairdale Lakunta Farmer Doss
4A District 5 Kyle Bolin Lexington Catholic Bill Letton Lexington Catholic
4A District 6 Nick Britt Russell Co Evan Napier Clay Co
4A District 7 Donavon McCoy Highlands Terry Brown Pendleton Co
4A District 8 Cade O'Bryan Ashland Blazer Jim Matney Johnson Central
undefeated 10-0 Ben Bruni Warren East
undefeated 10-0 Bill Sharp Russell Co
CLASS 4A Player of the Year Coach of the Year
Nick Britt Russell Co Ben Bruni Warren East
5A
5A District 1 Zack Katzman Graves Co Lance Gregory Graves Co
5A District 2 Dakota Madison Greenwood Greg Cavanah Greenwood
5A District 3 Dominick Brown John Hardin Mark Brown John Hardin
5A District 4 Zach Shipley Shelby Co Todd Shipley Shelby Co
5A District 5 Cameron Fogle Conner Dan Wooley Scott
5A District 6 Ryan Timmons Franklin Co Chris Tracy Franklin Co
5A District 7 Damien Harris Madison Southern Jonathan Clark Madison Southern
5A District 8 Jake Middleton Harlan Co James Black Whitley Co
undefeated 10-0 Mark Brown John Hardin
undefeated 10-0 Kevin Wallace Bowling Green
undefeated 10-0 Chris Tracy Franklin Co
100th win John Hines Pulaski Co
CLASS 5A Player of the Year Coach of the Year
Ryan Timmons Franklin Co Chris Tracy Franklin Co
6A
6A District 1 Cade Wilke Henderson Co Clay Clevenger Henderson Co
6A District 2 John Clark Meade Co Mark Perry Central Hardin
6A District 3 Spencer Sumpter PRP Jason Hiser PRP
6A District 4 Charle Walker St. Xavier Mike Glaser St. Xavier
6A District 5 Cody Wolf Eastern Mike Jackson Ballard
6A District 6 Tyler Durham Campbell Co David Brossart Dixie Heights
6A District 7 Scott Daniel Scott Co Jim McKee Scott Co
6A District 8 Dennis Oxendine Tates Creek Carl Hayden Lafayette
undefeated 10-0 Jason Hiser Pleasure Ridge Park
100th win Chris Wolfe Male HS
CLASS 6A Player of the Year Coach of the Year
Scott Daniel Scott Co Mike Glaser St. Xavier HS

 

 

2011 KFCA/RUSSELL ATHLETICS DISTRICT PLAYER/COACH OF THE YEAR
Undefeated Regular Season 10-0 and 100/150/200/250/300 Career Wins

Class/District

Player

School

Coach

School

1A District 1

Jonathon Jackson

Mayfield

Joe Morris 

Mayfield

1A Dsitrcit 2

Jesse Keen

Holy Cross

Mike Fletcher

Holy Cross

1A District 3

Kaleb Leach

Frankfort

Kevin Siple

Bracken Co

1A Distrcit 4

Cameron Vocke

Beechwood

Noel Rash

Beechwood

1A District 5

Skyler Griffith

Williamsburg

Jerry Herron, Jr.

Williamsburg

1A District 6

B. J. Combs

Hazard

Mark Dixon

Hazard

1A District 7

Chris Brewer

Fairview

Nathan McPeek

Fairview

1A District 8

Randy Maynard

Pikeville

Chris McNamee

Pikeville

Undefeated

 

 

Nathan McPeek

Fairview

Undefeated

 

 

Joe Morris

Mayfield

100th WIN

 

 

Chris McNamee

Pikeville

 

 

 

 

 

2A District1

Kendall Deese

Murray 

Steve Duncan

Murray

2A District 2

Issac Hardesty

Owensboro Catholic

John Edge

Owensboro Catholic

2A District 3

Hunter Bowles

Glasgow

Rick Wood

Glasgow

2A District 4

Ivan Talley

Louisville Christian Academy

Stefan LeFors

Louisville Christian Academy

2A District 5

Sawyer Williams

Owen Co

Adam Fowler

Owen Co.

2A District 6

Brady Highchew

Newport Cent. Catholic

Josh Stratton

Lloyd Memorial

2A District 7

Tryston Ford

Danville

Ray Graham

Lexington Christian Academy

2A District 8

Joseph Jamerson

Prestonburg

Jonathon Parsons

Betsy Layne

Undefeated

 

 

John Edge

Owensboro Catholic 

Undefeated

 

 

Adam Fowler

Owen Co.

Undefeated

 

 

Rick Wood

Glasgow

100th WIN

 

 

David Barnes

Caldwell Co

100th win

 

 

Larry Harbison

Metcalfe Co

 

 

 

 

 

3A District 1

J. D. Harmon

Paducah Tilghman

Shawn Berner

Ft. Campbell

3A District 2

Jacob Tobias

Edmonson Co.

Kyle Pierce

Edmonson Co

3A District 3

Anthony Wales

Louisville Central

Ty Scroggins

Louisville Central

3A District 4

Cory Davenport

Bell Co.

Shawn Thompson

Wayne Co.

3A District 5

Kentayvus Hopkins

Bourbon Co

Mark Scenters 

Garrard Co

3A Distrcit 6

MacKenzie McGlone

West Carter

Josh Hughes

Lewis Co

3A District 7

Richard Trent

Breathitt Co

Brian Turner

Morgan Co

3A District 8

Trey Willis

Belfry 

Philip Haywodd

Belfry

Undefeated

 

 

Mike Holcomb

Breathitt Co

Undefeated

 

 

Kyle Pierce

Edmonson Co

300th WIN

 

 

Ivan McGlone

Russell 

250th WIN

 

 

Mike Holcomb

Breathitt Co

100th WIN

 

 

Shawn Berner

Ft. Campbell

**346th WIN

 

 

Philip Haywodd

Belfry

 

 

 

 

 

4A District 1

Tray Carr

Madisonville No. Hopkins

Jack Haskins

Lone Oak

4A District 2

Darrius Wickware

Franklin-Simpson

Ben Bruni

Warren East

4A District 3

Michael Brooks

Collins

Jerry Lucas

Collins

4A District 4

Lee Lee Hayden

Valley

LaKunta Farmer

Doss

4A District 5

Zach Hester

Boyle Co

Bill Letton

Lexington Catholic

4A District 6

Jeff Canady

Knox Central

Scott Parkey

Rockcastle Co

4A District 7

Patrick Towles

Highlands

Dale Mueller

Highlands

4A District 8

Adam Wing

Rowan Co

Leon Hart

Ashland Blazer

Undefeated

 

 

Dale Mueller

Highlands

200th WIN

 

 

Jim Matney

Johnson Central

100th WIN

 

 

Tim Schlosser

Franklin Simpson

250th WIN

 

 

Larry French

Boyle Co

 

 

 

 

 

5A District 1

Cody Murphy

Ohio Co

Todd Huston

Ohio Co

5A District 2

Eric Brown

Warren Central

Mike Rogers

Warren Central

5A District 3

Jeremy Harness

John Hardin

Mark Brown

John Hardin

5A District 4

Todd Asbury

North Bullitt

Brett Newton

North Bullitt

5A District 5

Tyler Morris

Cooper

Randy Borchers

Cooper

5A District 6

Ryan Timmons

Franklin Co

Chris Tracy

Franklin Co

5A District 7

Deon Shannon

Lincoln Co

Mike Settles

Lincoln Co

5A District 8

Marcus McMillian

Harlan Co

Tom Larkey

Harlan Co

Undefeated

 

 

Chris Tracy

Franklin Co

Undefeated

 

 

Kevin Wallace

Bowling Green

Undefeated

 

 

Mark Brown

John Hardin

250th WIN

 

 

Mark Brown

John Hardin

150th WIN

 

 

Danny Leasor

Bullitt Central

 

 

 

 

 

6A District 1

Avery Pitt

Henderson Co

Ron Barnard

Marshall Co

6A District 2

Thomas Wilson

Meade Co

Mark Perry

Central Hardin

6A District 3

Kiante Northington

Butler

Corey Crume

Southern

6A District 4

James Quick

Trinity

Beatty

Trinity

6A District 5

Tanner Evans

Eastern

Matt Brown

Oldham Co

6A District 6

Tyler Durham

Campbell Co

Steve Lickert

Campbell Co

6A District 7

Ben Lawler

Scott Co

Jim McKee

Scott Co

6A District 8

Pokey Harris

Geo. Rogers Clark

Bert Brown

Madison Central

Undefeated

 

 

Jim McKee

Scott Co

Undefeated

 

 

Bob Beatty

Trinity

 

 

 

 

 

PLAYER OF THE YEAR

COACH OF THE YEAR

Class/District

Player

School

Coach

School

Class 1A

Jonathan Jackson

Mayfield

Noel Rash

Beechwood

Class 2A

Issac Hardesty

Owensboro Catholic

Rick Wood

Glasgow

Class 3A

Anthony Wales

Central

Kyle Pierce

Edmonson Co

Class 4A

Patrick Towles

Highlands

Dale Mueller

Highlands

Class 5A

Todd Asbury

North Bullitt

Mike Rogers

Warren Central

Class 6A

James Quick

Trinity

Bob Beatty

Trinity

 

 

2010 KFCA/RUSSELL ATHLETICS DISTRICT PLAYER/COACH OF THE YEAR
Undefeated Regular Season 10-0 and 100/150/200/250/300 Career Wins

Class/District Player School Coach School
1A/1 Jonathon Jackson Mayfield Joe Morris Mayfield
1A/2 Jesse Keen Holy Cross Mike Fletcher Holy Cross
1A/3 Cameron Vocke Beechwood Rick Hornsby Ludlow
1A/4 Zach Adair Trimble Co Craig Foley Frankfort
1A/5 Zach West LCA Ray Graham LCA
1A/6 James Payne Willimasburg Jerry Herron Williamsburg
1A/7 Jon Combs Hazard Mark Dixon Hazard
1A/8 Rany Maynard Pikeville Chris McNamee Pikeville
Undefeated 10--0   Joe Morris Mayfield
Undefeated 10--0   Mark Dixon Hazard
2A/1 Brandon Sigler Cladwell Co Steve Duncan Murray
2A/2 Russell Hayden Owensboro Catholic John Edge Owensboro Catholic
2A/3 Tavion Parrish Glasgow Rick Wood Glasgow
2A/4 Patrick Brand Danville Mark Perry Washington Co
2A/5 Garrit Leicht DeSales Adam Fowler Owen Co
2A/6 Chris Kelly Newport Cent. Cath. Eddie Eviston Newport Cent. Cath.
2A/7 Joseph Jamerson Prestonburg Reed Fields Bath Co
2A/8 Troy Napier Leslie Co Eddie Melton Leslie Co
Undefeated 10--0   Steve Duncan Murray
3A/1 Aaron Hedgepath Union Co Randy Wyatt Paducah Tilghman
3A/2 D. J. Quarles Russellville John Myers Russellville
3A/3 Anthony Wales Central Ty Scroggins Central
3A/4 Luke Magness Henry Co Billy Martin North Oldham
3A/5 Erik Manning Somerset Shawn Thompson Wayne Co
3A/6 Richard Trent Breathitt Co Tony Burchett Powell Co
3A/7 Josh Harris Mason Co Kevin Brown West Carter
3A/8 Avery Ray Sheldon Clark Philip Haywood Belfry
Undefeated 10--0   Robbie Lucas Somerset
4A/1 Josh Freidrich Calloway Co Jack Haskins Lone Oak
4A/2 Hunter York Allen Co Scottsville Brad Hood Allen Co Scottsville
4A/3 Jacorey Richey Western Lavell Boyd Western
4A/4 Brandon Cresap Collins Brett Newton North Bullitt
4A/5 Jesse Jenson Holmes Stephen Lickert Holmes
4A/6 Lamar Dawson Boyle Co Mike Bowlin East Jessamine
4A/7 Corey Davenport Bell Co Wayne Mills Knox Central
4A/8 Darrell Cross Rowan Co Shandon Brown Rowan Co
Undefeated 10--0   Bradley Hood Allen Co Scottsville
Undefeated 10--0   Dudley Hilton Bell Co
Undefeated 10--0   Larry French Boyle Co
5A/1 Marcoreyon Tandy Christian Co Steve Lovelace Christian Co
5A/2 Demonte Smith Warren Central Mike Rogers Warren Central
5A/3 Damion Wibble Bullitt Central Dan Leasor Bullitt Central
5A/4 Demichael Jackson Jeffersontown Mark Peach Anderson Co
5A/5 Patrick Towles Highlands Dale Mueller Highlands
5A/6 J. J. Jude Johnson Central Leon Hart Ashland
5A/7 Zach Eastham Pulaski Co Dale Anderson Southwestern
5A/8 Jordan Calton Harlan Co Shannon Arnett Clay Co
Undefeated 10--0   Mark Brown John Hardin
6A/1 Nate Dorsey Henderson Co Ron Barnard Marshall Co
6A/2 Tristan Long Central Hardin Crad Jaggers North Hardin
6A/3 Marcus Brown PRP Jason Hiser PRP
6A/4 Jalen Harrington Fern Creek Chris Wolfe Male
6A/5 Demarcus Smith Seneca Bob Beatty Trinity
6A/6 Chad Lawrence Simon Kenton Bryson Warner Ryle
6A/7 Tanner Napier Lafayette Carl Hayden Lafayette
6A/8 Vinny Miller Henry Clay Sam Simpson Henry Clay
 
1A 100th Career Win   J. B. Donahue Harlan HS
1A 100th Career Win   Ray Graham LCA
2A 300th Career Win   Sam Harp Danville HS
2A 100th Career Win   Rick Wood Glasgow HS
3A 150th Career Win   David Buchanan Mason Co HS
4A 100th Career Win   Rodney Armes LaRue Co HS
4A 200th Career Win   Jack Haskins Lone Oak HS
5A 100th Career Win   Tom Spritzky Dixie Heights HS
5A 200th Career Win   Dale Mueller Highlands HS
5A 250th Career Win   Tom Larkey Harlan Co HS
5A 200th Career Win   Kevin Wallace Bowling Green HS
6A 100th Career Win   Mike Jackson Ballard HS
 
2010
  Player of the Year School Coach of the Year School
1A Jon Combs Hazard HS Joe Morris Mayfield
2A Brandon Sigler Caldwell Co HS Steve Duncan Murray HS
3A Anthony Wales Central HS John Myers Russellville HS
4A Lamar Dawson Boyle Co HS Brad Hood Allen Co. Scottsville
5A Maroreyn Tandy Christian Co HS Mike Rogers Warren Central HS
6A Demarcus Smith Seneca HS Bryson Warner Ryle HS

 

2009 KFCA/RUSSELL ATHLETICS DISTRICT PLAYER/COACH OF THE YEAR WINNERS

Class/District
Coach
School
Player
School
1A/1 Xavier Shelton Mayfield HS Joe Morris Mayfield HS
1A/2 Daniel Mark KCD Stan Torzewski Bethlehem HS
1A/3 Matt Rigdon Beechwood HS Noel Rash Beechwood HS
1A/4 Nate Brown Gallatin Co HS Craig Foley Frankfort HS
1A/5 Dominique Hayden Lexington Christian Paul Rains Lexington Christian
1A/6 Ryan Moses Williamsburg HS David Mitchell Lynn Camp HS
1A/7 Allan Fugate Hazard HS Mark Dixon Hazard HS
1A/8 Logan Crowder Allen Central HS Jeremy Hall Allen Central HS
1A Player of the Year: Dominique Hayden
1A Coach of the Year: Paul Rains
         
2A/1 Brandon Wicks Murray HS Steve Duncan Murray HS
2A/2 Antonio Andrews Ft. Campbell HS Shawn Berner Ft. Campbell HS
2A/3 Neil Wilson Monroe Co Mike Griffiths Green Co HS
2A/4 Will Dunn Danville HS Sam Harp Danville HS
2A/5 Ryan Johnson DeSales HS Mark Sander DeSales HS
2A/6 Markel Walker Covington Holy Cross Bruce Kozerski Covington Holy Cross
2A/7 Michael Burchett Prestonburg HS John DeRossett Prestonburg HS
2A/8 Caleb Watkins Corbin HS Steve Jewell Corbin HS
2A Player of theYear: Antonio Andrews
2A Coach of the Year: Shawn Berner
         
3A/1 Spencer Phillips McLean Co HS Steven Carter Union Co HS
3A/2 Steven Caudill Edmonson Co HS Kyle Pierce Edmonson Co HS
3A/3 Tim Patterson Central HS Ty Scroggins Central HS
3A/4 Luke Magness Henry Co HS Chris Engstrand Henry Co HS
3A/5 Tyler Ray Garrard Co HS Robbie Lucas Somerset HS
3A/6 Kenton Roberts Estill Co HS Mike Holcomb Breathitt Co HS
3A/7 Neal Pawsat Mason Co HS David Buchanan Mason Co HS
3A/8 Thomas Varney Belfry HS Phillip Haywood Belfry HS
3A Player of the Year: Tim Patterson
3A Coach of the Year: Robbie Lucas
         
4A/1 Cameron Looper Lone Oak HS Jack Haskins Lone Oak HS
4A/2 Cory Cooper Allen Co. Scottsville Brad Hood Allen Co. Scottsville HS
4A/3 Bradley Vincent Fairdale HS Roger Deskins Valley HS
4A/4 Dylan Peterson Marion Co HS Jeff Robbins Marion Co HS
4A/5 Malcom Thomas Harrison Co HS Lee Teegarden Pendleton Co HS
4A/6 Rees MacShara Boyle Co HS Larry French Boyle Co HS
4A/7 Aaron Watts McCreary Co Central HS Clinton Gay McCreary Co Central HS
4A/8 Shane Pack Lawrence Co HS Luke Salmons Lawrence Co HS
4A Player of the Year: Rees MacShara
4A Coach of the Year: Luke Salmons
         
5A/1 Kal Prince Owensboro HS Steve Lovelace Christian Co HS
5A/2 Hunter Gary Grayson Co HS Ed Smart Grayson Co HS
5A/3 Jeremaine Bennett Bullitt Central HS Danny Leasor Bullitt Central HS
5A/4 Jake Russell Anderson Co HS Matt Brown Oldham Co HS
5A/5 Austin Collingsworth Highlands HS Dale Mueller Highlands HS
5A/6 Josh Alber Ashland Blazer HS Leon Hart Ashland Blazer HS
5A/7 Zach Eastham Pulaski Co HS John Hines Pulaski Co HS
5A/8 Jordan Amis Perry Co Central HS Tom Larkey Harlan Co HS
5A Player of the Year: Jake Russell
5A Coach of the Year: John Hines
         
6A/1 Dean Wathen Henderson Co HS Lance Gregory Graves Co HS
6A/2 Tyler Crow Meade Co Jamie Egli Nelson Co HS
6A/3 De Angelo Thomas Butler HS Scott Carmony Butler HS
6A/4 John Giddens Male HS Bobby Redman Male HS
6A/5 Devante Parker Ballard HS Bob Beatty Trinity HS
6A/6 Miles Simpson Simon Kenton HS Jeff Marksberry Simon Kenton HS
6A/7 Eric Shaw Lafayette HS Jim McKee Scott Co HS
6A/8 Jerry Williams Henry Clay HS Paul Columbia Clark Co HS

6A Player of the Year: Miles Simpson

6A Coach of the Year: Jeff Marksberry
         
UNDEFEATED REGULAR SEASON 2009
    SEASON 10-0    
2A Murray HS Steve Duncan    
  Ft. Campbell HS Shawn Berner    
  Prestonburg HS John DeRossett    
3A Somerset HS Robbie Lucas    
  Mason Co David Buchanan    
4A Allen Co-Scottsville HS Bradley Hood    
  Boyle Co HS Larry French    
  Lawrence Co HS Luke Salmons    
5A John Hardin HS Mark Brown    
  Highlands HS Dale Mueller    
         
    100th WIN    
1A Dave Eckstein Bellevue HS    
2A Mike Griffiths Green Co HS    
  Steve Jewell Corbin HS    
5A Joe Prince Owensboro HS    
  Dale Anderson Southwestern HS    
         
    150th WIN    
2A Kenny Roark Middlesboro    
         
    300th WIN    
6A Mike Glaser St. Xavier HS    

 

 

KFCA 2008 DISTRICT PLAYER/COACH OF THE YEAR WINNERS
Class/District
Coach
School
Player
School
1A DISTRICT 1 Al Starnes Crittenden Co HS J. D. Gray Crittenden Co HS
1A DISTRICT 2 Dave Weston Louisville Holy Cross Ethan Bowles Caverna HS
1A DISTRICT 3 Noel Rash Beechwood HS *Justin Sherlock Dayton HS
      *Nieco Teiple Beechwood
1A DISTRICT 4 Steve Frommeyer Eminence HS Quan Weaver Frankfort HS
1A DISTRICT 5 Randy Vanderhoof Raceland HS Bret Denton Raceland HS
1A DISTRICT 6 Jerry Jerron Williamsburg HS Tyler Rollins Williamsburg HS
1A DISTRICT 7 Jerry Herron Hazard HS Greg Adams Hazard HS
1A DISTRICT 8 *Jeremy Hall Allen Central HS *Hunter Crowder Allen Central HS
  *Jason Kinner Paintsville HS *Daniel Harmon Pikeville HS
 
2A DISTRICT 1 *Steve Duncan Murray HS *Brandon Bridges Trigg Co HS
  *Shannon Burcham Trigg Co HS *Will Barnes Caldwell Co HS
2A DISTRICT 2 Shawn Berner Ft. Campbell HS Antonio Andrews Ft. Campbell HS
2A DISTRICT 3 John Petett Monroe Co HS Justin Harlan Monroe Co HS
2A DISTRICT 4 Mark Perry Washington Co HS Joe Joe Simms Washington Co HS
2A DISTRICT 5 Mike Weedman Carroll Co HS Andy Sisentein Caroll Co HS
2A DISTRICT 6 *Bob Schneider Newport Catholic HS Markel Walker Covington Holy Cross
  *Bruce Kozerski Covington Holy Cross Rob Kues Newport Catholic HS
2A DISTRICT 7 Reed Fields Bath Co HS Austin Gearhart Prestonburg HS
2A DISTRICT 8 *Steve Jewell Corbin HS Hunter Adams Middlesboro HS
  *Joe Beder Knott Co HS    
 
3A DISTRICT 1 Josh Staples Muhlenberg South Aaron Johnson Muhlenberg South
3A DISTRICT 2 Robert Tuck Butler Co HS Zach Vincent Edmonson Co
3A DISTRICT 3 Ridge Wilson Central HS Ty Scroggins Central HS
3A DISTRICT 4 Billy Martin North Oldham HS Cameron Smith Spencer Co HS
3A DISTRICT 5 Shawn Thompson Wayne Co HS Chris Thomas Taylor Co HS
3A DISTRICT 6 Mike Holcomb Breathitt Co HS Channing Fugate Breathitt Co HS
3A DISTRICT 7 David Buchanan Mason Co HS Drew Abrams Russell HS
3A DISTRICT 8 Philip Haywood Belfry HS Ivan Lee Belfry HS
 
4A DISTRICT 1 Jack Haskins Lone Oak HS Jamarielle Brown Lone Oak HS
4A DISTRICT 2 Bradley Hood Allen Co Scottsville HS Shenard Holton Warren East HS
4A DISTRICT 3 Roger Deskins Valley HS Gerwan Brewer Valley HS
4A DISTRICT 4 Doug Preston Bullitt East HS *Eric Miles Marion Co HS
      *Dalton Cissell North Bullitt HS
4A DISTRICT 5 Dennis Ledford Franklin Co HS Deron Hicks Franklin Co HS
4A DISTRICT 6 Larry French Boyle Co HS Rees MacShara Boyle Co HS
4A DISTRICT 7 Dudley Hilton Bell Co HS Spencer Greer Bell Co HS
4A DISTRICT 8 Lee Evans Boyd Co HS Zac Wilson Boyd Co HS
 
5A DISTRICT 1 *Joe Prince Owensboro HS Yorel Shemwell Owensboro HS
  *Steve Lovelace Christian Co HS    
5A DISTRICT 2 Ed Smart Grayson Co HS Tevin Barksdale Bowling Green HS
5A DISTRICT 3 Lakunta Farmer Doss HS Demitric Unseld Doss HS
5A DISTRICT 4 Matt Brown Oldham Co HS Jacob Russell Anderson Co HS
5A DISTRICT 5 Leon Hart Ashland Blazer HS Steven Duckworth Woodford Co HS
5A DISTRICT 5 Dale Mueller Highlands HS *Brandon Roller Highlands HS
      *Charles Riley Holmes HS
5A DISTRICT 6 Leon Hart Ashland Blazer HS Steven Duckworth Woodford Co HS
5A DISTRICT 7 Johnny Hines Pulaski Co HS Chris Muse Pulaski Co HS
5A DISTRICT 8 Jim Black Whitley Co HS Charlie Banks Letcher Central HS
 
6A DISTRICT 1 Will Weaver Madisonville No. Hopkins HS Courtland Dillard Apollo HS
6A DISTRICT 2 Mark Nelson Greenwood HS *Logan Pemberton Greenwood
      *Alex Furnival Meade Co HS
6A DISTRICT 3 *Jason Stinson PRP Duece Finch St. Xavier HS
  *Scott Carmony Butler HS    
6A DISTRICT 4 Dan Leasor Bullitt Central HS Calvin Ferguson Southern HS
6A DISTRICT 5 Mike Jackson Ballard HS Demarcus Smith Seneca HS
6A DISTRICT 6 Rick Thompson Boone Co HS *Miles Simpson Simon Kenton HS
      *Charles Quainoo Boone Co HS
6A DISTRICT 7 Rob Sayre Lafayette HS *Samuel Simpson Henry Clay HS
      *Eric Shaw Lafayette HS
6A DISTRICT 8 Jim McKee Scott Co HS Ryan Williams Clark Co HS
 
*TIED IN VOTING
 
UNDEFEATED REGULAR SEASON 2008
Class 1 A Randy Vanerhoof Raceland HS    
Class 2 A Steve Jewell Corbin HS    
Class 3 A Philip Haywood Belfry HS    
Class 4 A Dudley Hilton Bell Co HS    
  Larry French Boyle Co HS    
Class 6 A Mike Glaser St. Xavier HS    
 
100th WIN
Class 1 A Joe Morris Mayfield HS    
Class 6 A Curtis Higgins Fern Creek HS
200th WIN
Class 1 A Steve Frommeyer Eminence HS

 

 

 

KFCA 2007 DISTRICT PLAYER/COACH OF THE YEAR WINNERS
Class/District
Player
School
Coach
School
1A/1 Daeron Williams Fulton City HS Wayne Lohaus Fulton City HS
1A/2 Blake Stanley Bethlehem HS Stan Torsewski Bethlehem HS
1A/3 *Ricky Buckler Bellevue HS Dave Eckstein Bellevue HS
1A/3 *Cody Elliott Beechwood HS    
1A/4 E. J. Fields Frankfort HS Tim Browning Gallatin Co HS
1A/5 *Dominique Hayden LCA    
1A/5 *Brett Denton Raceland HS Paul Rains LCA
1A/6 *Shumari Bridgewater Campbellsville HS George Hatcher Clinton Co HS
1A/6 *Joe Roskopf Lynn Camp HS    
1A/7 *Tyler Olinger Hazard HS Mark Dixon Hazard HS
1A/7 *Aaron Jones Harlan HS    
1A/8 Daniel Harmon Pikeville HS Donnie Daniels South Floyd HS
2A/1 Jamie King Murray HS David Barnes Caldwell Co HS
2A/2 C. J. Croft Ft. Campbell HS Shawn Berner Ft. Campbell HS
2A/3 Will Warf Metcalf Co HS *Mike Griffiths Green Co HS
2A/3     *Billy Lindsey Glasgow HS
2A/4 Kebbie Scott Bardstown HS Sam Harp Danville HS
2A/5 John French DeSales HS Mark Sander DeSales HS
2A/6 J. West Holy Cross HS Roy Lucas, Jr. Lloyd HS
2A/7 Jonah Justice Shelby Valley HS Kevin Saunders Shelby Valley HS
2A/8 *Clint Cashen Corbin HS Steve Jewel Corbin HS
3A/1 *Malik Curtley Paducah Tilghman HS Perry Thomas Paducah Tilghman
3A/1 *Phillip Spencer McLean Co HS    
3A/2 Dustin Sydnor Russellville HS John Myers Russellville HS
3A/3 *Chance Boone Elizabethtown HS *Brad Todd Elizabethtown HS
3A/3 *Mister Cobble Central HS *Ty Scroggins Central HS
3A/4 Chris Riggs Spencer Co HS Matt Powenski Spencer Co HS
3A/5 John Cole Somerset HS Shawn Thompson Wayne Co
3A/6 Colby Fugate Breathitt Co HS Mike Holcomb Breathitt Co
3A/7 Tyler Jones Russell HS David Buchanan Mason Co
3A/8 Adam Dials Sheldon Clark HS Philip Haywood Belfry HS
4A/1 Corey Robinson Lone Oak HS Jack Haskins Lone Oak HS
4A/2 Courtney Dalcourt Franklin-Simpson HS Ben Bruni Warren East HS
4A/3 Jordan Mills Fairdale HS Roger Deskins Valley HS
4A/4 Dalton Cissell North Bullitt HS Jeff Robbins Marion Co HS
4A/5 *Deron Hicks Franklin Co HS Dennis Ledford Franklin Co HS
4A/5 *Julius Talbott Harrison Co    
4A/6 Winston Guy Lexington Catholic HS Bill Letton Lexington Catholic HS
4A/7 Aaron Watts McCreary C. Central HS *Dudley Hilton Bell Co HS
4A/7     *Wayne Mills Knox Central HS
4A/8 *Acie Waller Lawrence Co HS *Bill Baldridge Rowan Co HS
4A/8 *Eddie Young Rowan Co HS *Billy Goldsmith Lawrence Co HS
5A/1 Blake Roberts Owensboro HS Joe Prince Owensboro HS
5A/2 D. L. Moore Bowling Green HS Kevin Wallace Bowling Green HS
5A/3 Matt Denham John Hardin HS Wade Williams Waggener HS
5A/4 Brandon Cason Jeffersontown HS Mark Peach Anderson Co HS
5A/5 Clay Cecil Highlands HS Dale Mueller Highlands HS
5A/6 Kaleb Curtis Montgomery Co HS Dan Gooch Montgomery Co HS
5A/7 Levi Rogers Lincoln Co HS Larry French Lincoln Co HS
5A/8 Zach Lewis Clay Co HS Bert Browne Perry Co Central HS
6A/1 Alomondo Theus Henderson Co HS Marcus Kimbrell Daviess Co HS
6A/2 J. L. Cannady Meade Co HS Bart Bruner Nelson Co HS
6A/3 Rolandan "Duece" Finch St. Xavier HS Joe Nichols Manual HS
6A/4 N/A N/A    
6A/5 Will Stein Trinity HS Bob Beatty Trinity HS
6A/6 Corey Farris Boone Co HS *Troy Styer Campbell Co HS
6A/6     *Jeff Marksberry Simon Kenton HS
6A/7 *Ryan Phillippi Henry Clay HS Mike Harmon Lafayette HS
6A/7 *Ty Sparks Tates Creek HS    
6A/8 *Sam Payne Scott Co HS Jim McKee Scott Co HS
6A/8 *Brandon Lawson Scott Co HS    
  * ties      

 

 

KFCA 2006 DISTRICT PLAYER/COACH OF THE YEAR WINNERS
DIST
CL
PLAYER
SCHOOL
COACH
SCHOOL
1 1A Adam Shelton Mayfield Wayne Lohaus Fulton City
2 1A Will Warf Metcalf Co Marshall Enoch McLean Co
3 1A Wenquel Graves Bardstown Joey Downs Bardstown
4 1A David Bird* Trimble Co John Poynter Trimble Co
4 1A Antoine Robinson* Frankfort    
5 1A Michael Vicars Newport Central Catholic Stephen Lickert Dayton HS
6 1A Scott Grizzle* Raceland HS Randy Vanderhoof Raceland HS
6 1A Patrick Fort* Lexington Christian Academy    
7 1A John Cole Somerset J. B. Donahue* Harlan HS
7 1A     Jay Cobb* Somerset
8 1A Daniel Harmon Pikeville Mike Jackson Pikeville
1 2A Camron Williams Caldwell Co David Barnes Caldwell Co
2 2A Seth Graves Monroe Co John Pettet Monroe Co
3 2A Justin Collins Western Rodney Armes Larue Co
4 2A Marcus Patterson Casey Co. Shawn Thompson Wayne Co
5 2A Brandon Ford Mercer Co Marty Jaggers Mercer Co
6 2A Kasey Clark Russell Kevin Brown West Carter
7 2A Trevor Hoskins Middlesboro Kenny Roark Middlesboro
8 2A Adam Dials* Sheldon Clark Shawn Hager* Sheldon Clark
8 2A Dustin May* Belfry Philip Haywood* Belfry
1 3A Emmanuel Taylor Hopkinsville Perry Thomas Paducah Tilghman
2 3A Avery Hibbitt Bowling Green Brad Hood Allen Co Scottsville
3 3A Dalton Cissell North Bullitt Brett Newton North Bullitt
4 3A Josh Miller Boyle Co Dale Anderson Southwestern
5 3A Jordan Kramer Highlands Dale Mueller Highlands
6 3A Kaelin Ammons Franklin Co Mike Bowlin East Jessamine
7 3A Dusty Miller* Rockcastle Co Aaron Stepp Clay Co
7 3A Zach Lewis* Clay Co    
8 3A Shawn Grimm Johnson Central Jim Matney Johnson Central
1 4A Alan Williams Marshall Co Mike Rogers Graves Co
2 4A Antoinne Lightfoot Henderson Co Jeff Carlberg* Apollo
2 4A     Joe Prince* Owensboro
3 4A Mark Terry North Hardin Bart Bruner* Nelson Co
3 4A     Mark Brown* John Hardin
4 4A Doug Beaumont* Male Shawn Thompson Iroquois
4 4A Victor Anderson* St. Xavier    
5 4A Alex Matthews Shelbly Co Chad Lyons Southern
6 4A Brandon Griffin Campbell Co Troy Styer Campbell Co
7 4A Ty Sparks* Tates Creek Mike Harmon Lafayette
7 4A Chris Tune* Lafayette    
8 4A Braxton Miller Lincoln Co Larry French Lincoln Co
* tied in voting

 

KFCA 2006 ASSISTANT COACH OF THE YEAR

Region
Name
High School
Region 1 Jeff Griffith Bowling Green HS
Region 2 Jerry Perry Danville HS
Region 3 Mike Engler Lexington Catholic 
Region 4 John Paul Chapman Breathitt Co HS
Winner Jeff Griffith, Bowling Green HS

 

 

KFCA 2005 DISTRICT PLAYER/COACH OF THE YEAR WINNERS
DIST
CLASS
PLAYER
SCHOOL
COACH
SCHOOL
REGIONAL REP
SCHOOL
1 1A Josh Hatchell* Mayfield Mancel Elam Fulton Co Joe Morris Mayfield
1 1A Blake Rust* Mayfield        
2 1A T. K. Guess Crittenden Co Larry Harbison Metcalfe Co    
3 1A Wes McDermott Holy Cross Joey Downs Bardstown Joey Downs Bardstown
4 1A Darius Baughman Danville Sam Harp Danville    
5 1A Tyrell Hayden Lexington Christian Academy Paul Rains Lexington Christian Academy Paul Rains Lexington Christian
6 1A Sam Diehl Newport Central Catholic Dave Eckstein Bellevue    
7 1A Jimmy Chaffins Lynn Camp Jay Cobb Somerset Jay Cobb Somerset
8 1A Durrell Olinger Hazard Bill Mike Runyan Paintsville    
1 2A Micah Johnson Ft. Campbell Shawn Berner Ft. Campbell Curtis Higgins Trigg Co
2 2A Houston Kamuf Owensboro Catholic Kyle Pierce Edmonson Co    
3 2A Justin Collins Western Mark Perry Washington Co Rodney Armes LaRue Co
4 2A Eric Blackwood* Corbin Andy Stephens* Casey Co    
4 2A Ryan Steele* Wayne Co Shawn Thompson* Wayne Co    
5 2A Jeremy Addington Lloyd Memorial John Schlarman* Newport Donald Damron East Carter
5 2A     Marty Jaggers* Mercer Co    
6 2A Jordan Fritz Fleming Co Donald Damron East Carter    
7 2A Ryan Howard Leslie Co Tim Koogler Leslie Co Phillip Haywood Belfry
8 2A Matt Maynard Belfry Philip Haywood Belfry    
1 3A Emmanuel Taylor Hopkinsville Dixie Jones Hopkinsville Tim Schlosser Franklin-Simpson
2 3A Avery Hibbitt Bowling Green Kevin Wallace Bowling Green    
3 3A Cory Rakes Bullitt East Mike Settles Bullitt East Mike Settles Bullitt East
4 3A Seth Tamme Boyle Co Bill Sharp Russell Co    
5 3A Drew Ellison Covington Catholic Dale Mueller Highlands Ray Graham Harrison Co
6 3A Justin Burke Lexington Catholic Donny Walker Franklin Co    
7 3A Matt Burkhart* Rockcastle Co Tom Larkey* Rockcastle Co David Buchanan Mason Co
7 3A Steven Hunter* Bell Co Dudley Hilton* Bell Co    
8 3A Ian Holbrook Ashland Blazer David Buchanan Mason Co    
1 4A Quinten Curry Warren Central Bill Cox* Warren Central David Barnes Daviess Co
1 4A     Mike Rogers* Graves Co    
2 4A Will Fidler Henderson Co Duffer Duffy Henderson Co    
3 4A Jerren Morning John Hardin HS Mark Brown John Hardin Hs Larry Mofield Meade Co
4 4A Wes Brown Pleasure Ridge Park Chris Wolfe Pleasure Ridge Park    
5 4A Matt Sauerbeck Campbell Co Tom Spritzky Dixie Heights Tom Spritzky Dixie Heights
6 4A K J Black Fern Creek Todd Shipley Shelby Co    
7 4A Rod Johnson Henry Clay Chris Tracy Woodford Co Mike Harmon Lafayette
8 4A Ronnie Letcher Madison Central Kenny Turner Madison Central    
*Tie in voting

 

KFCA 2004 DISTRICT PLAYER/COACH OF THE YEAR WINNERS
Dist
Class
Player
School
Coach
School
Regional Rep
School
1
1A
Cory Zirble Murray HS Joe Morris Mayfield HS Joe Morris Mayfield HS
2
1A
Jordan Doyle Hancock Co HS Brock Shoulders Hancock Co HS    
3
1A
Kwasi Obeng Bardstown HS Joey Downs Bardstown HS Joey Downs Bardstown HS
4
1A
Kelvin Turner Danville HS Greg Ulasiewicz Owen Co HS    
5
1A
Mike Lewis* Ludlow HS Steve Hensley Ludlow HS Paul Rains Lexington Christian
5
1A
Ben Kelley* Newport Catholic HS        
6
1A
Stephen Crisp Fairview HS Chad Tackett Fairview HS    
7
1A
Andy Greer Williamsburg HS Jim Black Williamsburg HS Jay Cobb Somerset HS
8
1A
Robert Shurtleff Pikeville HS Donnie Daniels South Floyd HS    
1
2A
Steven Wadlington Trigg Co HS Jack Haskins Lone Oak HS Curtis Higgins Trigg Co
2
2A
Zach Barnard Owensboro Catholic HS Jerry Eubank Glasgow HS    
3
2A
Chris Todd Elizabethtown HS Mark Sanders DeSales HS Rodney Armes Larue Co HS
4
2A
Spencer Crutchfield Garrard Co. HS Steve Stonebraker Garrard Co HS    
5
2A
Andrew McCloud Mercer Co HS Mark Goetz Newport HS Donald Damron East Carter HS
6
2A
Josh Gross Russell HS Ivan McGlone Russell HS    
7
2A
Jacob Hundley Breathitt Co HS Mike Holcomb Breathitt Co HS Phillip Haywood Belfry HS
8
2A
Doug Howard Belfry HS Phillip Haywood Belfry HS    
1
3A
Kenny Manual Union Co HS Perry Thomas Paducah Tilghman HS Tim Schlosser Franklin-Simpson HS
2
3A
Caily Hogan* Franklin-Simpson HS Kevin Wallace Bowling Green HS    
2
3A
Russell Parker* Bowling Green HS        
3
3A
Alfanso Smith Waggener HS Chris Wolfe Waggener HS Mike Settles Bullitt East HS
4
3A
Brandon Smith Boyle Co HS Chuck Smith Boyle Co HS    
5
3A
Jordan Nevels Highlands HS Dale Mueller Highlands HS Ray Graham Harrison Co HS
6
3A
Adam Richey East Jessamine HS David Hensley East Jessamine HS    
7
3A
Shawn Robbins Bell Co HS Tom Larkey Rockcastle Co HS David Buchanan Mason Co HS
8
3A
Kaleb Meenach Boyd Co HS Leon Hart Ashland Blazer HS    
1
4A
Donnie Thacker Graves Co HS Mike Lawson Marshall Co HS David Barnes Daviess Co HS
2
4A
Will Fidler* Henderson Co HS Duffer Duffy Henderson Co HS    
2
4A
Timmy Wimsatt* Daviess Co HS        
3
4A
Andre Robinson Manual HS Joe Nichols Manual HS Dan Leasor Pleasure Ridge Park
4
4A
Steven Crepes Nelson Co HS Bill Mason Nelson Co HS    
5
4A
Earl Heyman Ballard HS Mark Catlett Ballard HS Tom Spritzky Dixie Heights HS
6
4A
Trevor Stellman Conner HS Tom Stellman Conner HS    
7
4A
Ted Sberna Scott Co HS Mike Harmon* Lafayette HS Mike Harmon Lafayette HS
7
4A
    Mark Willoughby* Tates Creek HS    
8
4A
Paul Warford Madison Central HS Kenny Turner Madsion Central HS    
* tie in voting

 

KFCA 2003 DISTRICT PLAYER/COACH OF THE YEAR WINNERS
Class
Reg
Dist
KFCA Player '03
School
KFCA Coach 'O3
High School
1A
1
1
Micah Jones Mayfield Joe Morris Mayfield
1A
1
2
David Hammer Metcalfe Co Larry Harbison Metcalfe Co
1A
2
3
Ian Hoskins Campbellsville Steve Hart Bethlehem
1A
2
4
Mark Dunn* Harrodsburg Craig Foley Frankfort
1A
2
4
Kelvin Turner* Danville    
1A
3
5
Jeff Wera Beechwood Steve Hensley Ludlow
1A
3
6
Chris Jennings Fairview Chad Tackett Fairview
1A
4
7
Neal Tucker Somerset Jay Cobb Somerset
1A
4
8
Steven Sizemore Hazard Mark Dixon Hazard
2A
1
1
Marcus McClinton Ft. Campbell Shawn Berner Ft. Campbell
2A
1
2
Craig Lanham Owensboro Catholic Mike Lawson Owensboro Catholic
2A
2
3
Chris Todd Elizabethtown Brett Burnett Elizabethtown
2A
2
4
Jerrod Lawson Corbin Steve Jewell Corbin
2A
3
5
Andrew McCloud Mercer Co Roy Lucas, Jr Lloyd Memorial
2A
3
6
Aaron Miller East Carter Donald M. Damron East Carter
2A
4
7
Josh Murtaugh Whitesburg Kenny Roark Middlesboro
2A
4
8
Doug Howard* Belfry Phillip Haywood Belfry
2A
4
8
Nick Jamerson* Prestonburg    
3A
1
1
Hunter Cantwell Paducah Tilghman Perry Thomas Paducah Tilghman
3A
1
2
Cailyn Hogan Franklin-Simpson Kevin Wallace Bowling Green
3A
2
3
Cole Draughn Pulaski Co Johnny Hines* Pulaski Co
3A
2
3
    Chuck Smith* Boyle Co
3A
2
4
Terrall Sowell Waggener Chris Wolfe Waggener
3A
3
5
Kevin Bramlett Oldham Co Mike Jackson Oldham Co
3A
3
6
Wes Coleman East Jessamine Donny Walker Franklin Co
3A
4
7
Al Holland Perry Central Dudley Hilton Bell Co
3A
4
8
Dustin Grutza Mason Co David Buchanan Mason Co
4A
1
1
Alexis Haskett* Christian Co Mike Whitaker Christian Co
4A
1
1
Lonnell DeWalt* Warren Central    
4A
1
2
Dustin Reed Henderson Co Tom Duffy Henderson Co
4A
2
3
Cornelius Horne North Hardin Bill Mason Nelson Co
4A
2
4
KJ Austin Bruce* St. Xavier Steve Jewell Butler
4A
2
4
Antonio Drane* Butler    
4A
3
5
Andy Clark Seneca Lonnie Oldham Seneca
4A
3
6
David Norris Dixie Heights Tom Stellman Conner
4A
4
7
Aubrey White Henry Clay Mike Harmon Lafayette
4A
4
8
Nick Blair North Laurel Kenny Turner Madison Central
*tie   *tie  
 
All awards will be given out at halftime of the football class you participated in.

 

 

KFCA 100+ WINS
First Name Last Name High School Wins Active Award Year
Joe Jaggers North Hardin 292 NO 1999
Mojo Hollowell Owensboro Catholic HS 285 NO 1999
Walter Brugh Paintsville HS 280 NO 1999
Bob Schneider Newport Central Catholic HS 278 YES 1999
Garnis Martin Bardstown 271 NO 1999
Owen Hauck Boone Co HS 258 NO 1999
Phillip Haywood Belfry HS 256 YES 2000
Jack Morris Mayfield HS 254 NO 2000
Dan Haley Bowling Green HS 253 NO 1999
Dudley Hilton Bell Co HS 253 YES 1999
reston "Ty Holland Murray HS 249 NO 1999
Sam Harp Danville HS 242 YES 2003
Mike Glaser St. Xavier HS 233 YES 2001
Lynn Ray Covington Catholic HS 232 YES 2000
Marshall Patterson Ft. Campbell HS 227 NO 1999
William Kean Central HS 225 NO 1999
Bob Redman Male HS 223 YES 2000
Roy Walton Tates Creek HS 219 NO 2000
Ivan McGlone Russell HS 215 YES 2002
Hillard Howard Pikeville HS 210 NO 2001
Ed Miracle Madison Central HS 204 NO 2003
Tom Duffy Henderson Co 202 YES 2003
Alvis Johnson Harrodsburg HS 194 NO 2002
Tom Larkey Rockcastle Co HS 188 YES 2001
Mike Holcomb Breathitt Co HS 185 YES 2001
Jerry Eubank Glasgow HS 179 YES 2001
Fred Clayton Caldwell Co HS 176 NO 2002
Randy Reese Paris HS 174 NO 2001
Jack Haskins Graves Co HS 172 YES 2003
Mark Brown John Hardin HS 171 YES 2002
Ben Pumphrey Mason Co HS 170 NO 2002
Larry French Meade Co HS 169 YES 2001
Ed Vanhoose Boyd Co HS 167 NO 2002
Steve Frommeyer Eminence HS 165 YES 2001
Joe Hood Warren Central HS 165 NO 2005
Fleming Thornton Hopkinsville HS 164 NO 2002
Jack Haskins Ballard Memorial HS 162 YES 2001
Ray Graham Harrison Co HS 161 YES 2001
Chuck Smith Boyle Co HS 154 YES 2001
Don Danko Clark Co HS 153 NO 2002
Mike Egan Bullitt East HS 151 NO 2001
Craig Clayton Hopkinsville HS 147 YES 2002
Wilson Sears Bowling Green HS 147 NO 2002
Bob Rose Williamsburg HS 144 NO 2002
Vince Hancock Elizabethtown HS 142 NO 2002
Bill Adams Pineville HS 140 NO 2002
Pat Dale Montgomery Co HS 140 NO 2002
David Mitchell Lynn Camp HS 140 YES 2001
Dennis Lampley Trinity HS 138 NO 2003
Bill Tom Ross Boyd Co HS 138 YES 2001
Anthony Hatchell Caldwell Co HS 137 YES 2001
Coy Meadows Glasgow HS 136 NO 2003
Ted Purcell Fleming Co HS 132 NO 2002
Chuke Williams Bourbon Co HS 129 YES 2001
Kevin Wallace Bowling Green HS 126 YES 2001
Dan Cassity Woodford Co HS 125 NO 2001
Paul Rains Lexington Christian Academy 125 YES 2001
Pat Gates Caldwell Co HS 124 NO 2001
Joey Downs Bardstown HS 122 YES 2002
Dan Leasor PRP 122 YES 2001
Bob Sphire Lexington Catholic HS 122 YES 2002
Rick Fisher Murray HS 121 YES 2002
Mike Lewis Central Hardin HS 121 NO 2002
Dale Mueller Highlands HS 120 YES 2003
Alan Cox Lone Oak HS 118 YES 2002
Sam Simpson Henry Clay HS 114 YES 2002
Jimmie Reed Washington Co HS 113 NO 2001
Eugene Hensley Clay Co HS 110 YES 2001
Mike Campbell Whitley Co HS 109 YES 2003
Kenny Roark Middlesboro HS 107 YES 2004
Perry Thomas Paducah Tilghman HS 103 YES 2004
Bill Baldridge Harrodsburg HS 102 NO 2003
John DeRossett Prestonsburg 100   2006
Billy Lindsey Glasgow HS 100   2006
Mike letcher Fairdale HS 100    
David Mitchell Lynn Camp 150    
Joey Downs Bardstown HS 150   2006
Paul Rains Lexington Christian Academy 150   2006
Ray Graham Harrison Co HS 150   2001
Kevin Wallace Bowling Green HS 150   2005
Sam Simpson Henry Clay HS 150   2006
Ivan McGlone Russell HS 250   2005
Mike Glaser St. Xavier HS 250   2005
Bob Schneider Newport Central Catholic  300   2005
Joe Morris Mayfield HS 100 active 2008
Curtis Higgins Fern Creek HS 100 active 2008
Steve Frommeyer Eminence HS 200 active 2008

 

 

KFCA 2008 UNDEFEATED 10-0 REGULAR SEASON COACH
Class
Name
School
Class 1 A Randy Vanerhoof Raceland HS
Class 2 A Steve Jewell Corbin HS
Class 3 A Philip Haywood Belfry HS
Class 4 A Dudley Hilton Bell Co HS
  Larry French Boyle Co HS
Class 6 A Mike Glaser St. Xavier HS
 
KFCA 2007 UNDEFEATED 10-0 REGULAR SEASON COACH
Name
School
Mark Brown John Hardin HS
Mike Griffiths Green Co. HS
Dudley Hilton Bell Co. HS
Mark Peach Anderson Co. HS
Jack Haskins Lone Oak HS
Philip Haywood Belfry HS
Mike Holcomb Breathitt Co. HS
Dale Mueller

Highlands HS

Mike Glaser St. Xavier HS
Mark Dixon Hazard HS
 
KFCA 2006 UNDEFEATED 10-0 REGULAR SEASON COACH
Name
School
Joey Downs Bardstown HS
Marty Jaggers Mercer Co HS
Jim Matney Johnson Central HS
Bobby Redman Male HS
Mike Harmon Lafayette HS
 
KFCA 2005 UNDEFEATED 10-0 REGULAR SEASON COACH
Name
School
Joey Downs Bardstown HS
Shawn Berner Ft. Campbell HS
Mike Settles Bullitt East HS
Mike Glaser St. Xavier HS
 
KFCA 2004 UNDEFEATED 10-0 REGULAR SEASON COACH
Name
School
Jim Black
Bardstown HS
Shawn Berner Ft. Campbell HS
Mike Holcomb Breathitt Co HS
Ivan McGlone Russell HS
Craig Clayton Hopkinsville HS
Kevin Wallace Bowling Green HS
Tom Stellman Conner HS
 
KFCA 2003 UNDEFEATED 10-0 REGULAR SEASON COACH
Name
School
Kevin Wallace Bowling Green HS
Chuck Smith Boyle Co. HS
Tom Stellman Conner HS
Chad Tackett Fairview HS
Ray Riedinger Louisville Holy Cross
Larry Harbison Metcalfe Co. HS
Bob Schneider Newport Central Catholic
Mike Lawson Owensboro Catholic HS
Perry Thomas Paducah Tilghman HS
 
KFCA 2002 UNDEFEATED 10-0 REGULAR SEASON COACH
Name
School
Joe Morris Mayfield HS
Mike Lawson Owensboro Catholic HS
Rodney Armes Larue Co. HS
Mike Holcomb Breathitt Co. HS
Tom Duffy Henderson Co. HS
Mike Settles Bullitt East HS
Bob Redman Male HS
Bob Beatty Trinity HS
Jim McKee Scott Co. HS

 

 

 

Kentucky Football Coaches Associaton Winners/Awards News & Clinics Apply Contact Us Home